tgd
04 بهمن 1401 - 14:07

برنامه‌ریزی برای اتصال اوراسیا به آب‌های آزاد خلیج فارس

خرم‌آباد- معاون اقتصادی وزیر کشور با اشاره به برنامه‌ریزی برای اتصال اوراسیا به آب‌های آزاد خلیج فارس، گفت: ما به دنبال کیفیت در روابط تجاری و اقتصادی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن کوشش تبار امروز سه شنبه در همایش توانمندی‌های صادراتی لرستان در سخنانی با بیان اینکه در وزارت کشور به عنوان میان دار و هماهنگ کننده تلاش می‌کند که زمینه سرمایه گذاری تجار کشورهای مختلف در استان‌های مختلف ایران را فراهم کند، اظهار داشت: معاونت اقتصادی وزارت کشور در کنار اتاق بازرگانی همه تلاش خود را در این رابطه خواهد کرد.

به دنبال کیفیت در روابط تجاری و اقتصادی هستیم

وی با بیان اینکه ما نقش نظارت بر عملکرد تمام دستگاه‌های استانی را در حوزه اقتصادی داریم، عنوان کرد: این امر به موازات فعالیت اتاق بازرگانی در استان شکل می‌گیرد و توسعه و پیشرفت در حوزه اقتصاد مورد تاکید ما است.

معاون اقتصادی وزیر کشور با تاکید بر اینکه قطعاً ما به دنبال کیفیت در روابط تجاری و اقتصادی هستیم و مدعی کیفیت هستیم، گفت: پیشینه و تاریخ این سرزمین می‌گوید که در حوزه تجارت جایگاه بالایی داشته است.

کوشش تبار با تاکید بر لزوم برگزاری این گونه همایش‌ها در استان‌های دیگر، عنوان کرد: کیفیت در حوزه تجارت باید به طور حتم مورد توجه قرار بگیرد.

ایران مسیر رسیدن به بازار با جمعیت ۷۰۰ میلیون نفری است

وی با اشاره به اینکه ایران در کریدور شمال، جنوب و شرق و غرب حرف برای گفتن دارد، گفت: شریان‌های تجاری و راههای مواصلاتی در چند سال اخیر در کشور رونق جدی گرفته است، ایران کشوری است که با ۱۵ کشور همسایه است، نیمی از آنها همسایگان خاکی ما هستند و حدود ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت کشورهای همسایه ما است، این یعنی یک بازار ۴۰۰ میلیونی با راه‌ها و مواصلات خاکی، همچنین با نیمی از این کشورها با جمعیت ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت نیز ما مرز آبی داریم که بالاترین سرانه درآمدی دنیا را دارند.

معاون اقتصادی وزارت کشور با اشاره به یک مجموعه ۷۰۰ میلیون نفری در اطراف جمهوری اسلامی ایران، گفت: ایران راه و مسیر رسیدن به بازار این جمعیت ۷۰۰ میلیون نفری است، فعالیت در حوزه شمال به جنوب و همچنین اتصال اوراسیا به آب‌های آزاد خلیج فارس در دستور کار ما قرار گرفته است.

وی، بیان داشت: ما عضویت در شانگهای را داریم، یک شریک تجاری بالقوه هستیم که فعلیت آن را در سال ۱۴۰۲ خواهید دید، زمینه‌های ورود به تجارت با کشورهای اوراسیا، حضور در شانگهای و… در خدمت تجار و سرمایه گذران ما در عراق است.

هزینه تولید در ایران نسبت به کشورهای همسایه پایین تر است

معاون اقتصادی وزارت کشور با بیان اینکه ایران ظرفیت خوبی در حوزه ذخایر انرژی دارد، افزود: تولید در ایران به نسبت تمام کشورهای همسایه از هزینه کمتری برخوردار است.

کوشش تبار با بیان اینکه در آینده نه چندان دور، بسیار غبطه خواهند خورد که چرا وارد مبادلات تجاری با ایران نشده اند، تصریح کرد: ایران رو به حرکت است، هر جا که به عنوان تحریم پیش روی ایران گذاشته شده باعث توفیق ما شده، این باور ما و باور دنیا است.

وی خطاب به تجار عراق، تصریح کرد: تا در لرستان هستید حتماً با شرکت‌های دانش بنیان جلسه برگزار کنید، در ایران هفت هزار و در لرستان حدود ۳۵ شرکت دانش بنیان داریم، دانش محور هستند و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری توجه به این شرکت‌ها جز اولویت‌ها است.

معاون اقتصادی وزارت کشور با اشاره به اینکه هیچ کوتاهی در انتقال تکنولوژی به عراق نداریم، جمهوری اسلامی ایران، عراق منسجم و قوی را در کنار خودش می‌خواهد، تصریح کرد: ما زیرساخت، راه، انرژی ارزان، نیروی انسانی کارآمد و با سواد، بازار فعال و متنوع، همسایگان زیاد و… داریم، امیدوارم که این جلسه آغازی باشد بر پایان فاصله بین لرستان و کشور همسایه عراق و آغازی باشد برای حضور پررنگ‌تر و مؤثر تر تجار عراق در این استان باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 995037